Vissza a listához

  • 07
    Július
    Belátás korlátozás / szerint : Nortene

    #NORTYMEGOLDÁS: Húzódjunk árnyékba

    #NORTYMEGOLDÁS: Húzódjunk árnyékba

    HOGYAN VÁLASSZUNK MEGFELELŐ NAPVITORLÁT

    Tudta, hogy egy jó árnyékoló rendszerrel akár 10 °C-kal csökkentheti a benti hőmérsékletet? Vagy hogy akár 80%-kal csökkentheti a légkondicionáló fogyasztását? (forrás: Habitissimo).

    Az biztos, hogy egyetlen teraszról vagy kertből sem hiányozhat a napvitorla a nyári hónapokban. Gazdaságosak, könnyen feltehetők, és a környezetük szerint állíthatók. Ha napvitorla vásárlásán gondolkodik, most megmutatjuk, hogy milyen típusok közül választhat, és hogy milyen szempontokat vegyen figyelembe, hogy megtalálja azt, amelyik minden igényét kielégíti. Többféle stílus áll a rendelkezésére.

    Milyen napvitorla illik az otthonomhoz?

    Ha napvitorla vásárlásán töri a fejét, először is figyelembe kell vennie a ház fekvését, a kültér méretét, és hogy mekkora területet szeretne beárnyékolni. Azt is fontos megfigyelni, hogy merről süt a nap, mivel ehhez képest kell elhelyezni a napvitorlát. Például, ha a kert északi fekvésű, reggel és késő délután fogja érni a nap. Viszont, ha déli fekvésű, délben fog odatűzni a nap.

    Vegyük figyelembe az éghajlatot: 

    A nap helyzetén kívül a helyi éghajlattal is számolni kell, mert ettől függően kell kiválasztani a napvitorla típusát. Számos modellel találkozhatunk az üzletekben, de nem mindegyik lesz jó pont a mi éghajlatunknak.

    • Mérsékelt hőmérséklet: Ha általában kellemes az időjárás a nyáron, és a meleg levegő kiszorítása nélkül szeretnénk beárnyékolni a kert egy részét, több vitorla is szóba jöhet: ha meg szeretnénk tartani a meleget az árnyékos részen, válasszunk vízhatlan napvitorlát (Sunnet Kit Polyester).
    • Magas hőmérséklet: Ha kertünkben nagyon meleg van a nyáron, érdemes szövetvitorlával vagy szövethálóval árnyékosítani, mert ezek légáteresztő anyagok (mint például a Sun-net  háló vagy a Sunnet Kit vitorla). Ez az anyag kiengedi maga alól a meleget, ezért frissen tartja a légkört.

     

    • Eső: Ha esős éghajlaton élünk, olyan árnyékolót kell választanunk, amely nem gyűjti össze az esővizet. Ezért olyan vízhatlan és elasztikus modelleket javaslunk, mint amilyen a Sunnet Kit. Remekül kifeszíthető, és az eső sem fog rajta. 
    • Szél: Ha szeles vidéken élünk, és nem szeretnénk, hogy a napvitorlánk hamar tönkremenjen, olyat válasszunk, amely légáteresztő anyagból készült, hogy elkerüljük a „vitorlaeffektust”, és segítsük a levegő áramlását.

     

     

    A szín is fontos tényező:

    Minél sötétebb az ernyő színe, annál jobban véd a naptól. Viszont annál kevésbé ereszti át a fényt, és kevésbé olvad bele a környezetbe. A jelenlegi napvitorlák színtől függetlenül 70-90%-os takarást biztosítanak. Sokféle színben kaphatók; a melegebb bézstől és szürkésbarnától kezdve a vidámabb pisztáciazöldig minden megtalálható a boltokban. (a képen: Sunnet Kit Polyester)

     

    Összeszerelés és elővigyázatosság:

    Szinte mindegyik vitorla gyűrűkkel rendelkezik a végpontjain, és különböző kiegészítőkkel egyszerűen a falra, fára vagy póznára szerelhetők. Ha elasztikus modellt vásároltunk, figyeljünk, hogy kellően kifeszítsük (de ne nyújtsuk túl), hogy ne gyűjtse össze az esővizet, amitől lesüllyedhet a közepe.

    Tisztítsuk slaggal a napvitorlát, hogy egész nyáron tiszta maradjon! A víznyomás eltávolítja a rászállt port és a foltokat. A nyár végén tisztítsuk meg semleges szappannal és egy kefével (soha ne használjunk vegyi és maró hatású anyagokat)! A poliészter napvitorlák mosógépben is moshatók rövid programon és hideg vízzel.

Archívum